У Балтійському морі знайшли машину для кодування часів Другої світової війни

У Балтійському морі знайшли машину для кодування часів Другої світової війни

19:51 Грудень 6, 2020

Історія 1004 3 хвилини

Magyar

Німецькі дайвери, які шукали зношені рибацькі сітки, виявили в Балтійському морі рідкісну машину для кодування «Енігма» часів Другої світової війни. Дайвери спочатку подумали, що знайшли в затоці Гелтінг друкарську машинку, закручену в рибальську сітку, але підводний археолог Флоріан Хубер швидко зрозумів історичне значення інструмента.

«За останні 20 років я зробив багато цікавих і дивних відкриттів. Але ніколи б не подумав, що одного разу знайду легендарну машину «Енігма», – сказав Хубер. Нацисти використовували її для надсилання та отримання секретних повідомлень під час Другої світової війни, але британські дешифратори зламали код, який німецьке військове керівництво вважало незламним. Це допомогло союзникам здобути перемогу в морських боях за контроль над Атлантикою. Британську групу, котра розшифрувала код «Енігми», очолював математик Алан Тюрінг.

Незадовго до кінця війни екіпажам близько 50 німецьких підводних човнів було наказано потопити свої кораблі в затоці Гелтінг поблизу датського кордону, щоб не потрапити в руки союзників. Ішлося також про знищення шифрувальних машин. «Імовірно, ця «Енігма» випала з одного з кораблів», – припустив представник підводної дослідницької компанії Submaris, що базується в Кілі. За його словами, наприкінці війни німці потопили понад 200 підводних човнів у Північній Атлантиці та Балтійському морі.

Подібна до друкарської машинки «Енігма» була сконструйована в 1918 році німецьким інженером-електриком Артуром Шерібусом і почала використовуватися військовими в 1926-му. У Німеччині виготовили сотні тисяч таких пристроїв, але до наших днів залишилося лише кілька сотень із них. На аукціонах їх продають за десятки тисяч євро. Нещодавно під час проведення торгів в аукціонному будинку Dorotheum у Відні така машина була продана приблизно в чотири рази дорожче за оціночну ціну – за 117 800 євро. «Енігму», знайдену в Балтійському морі, передадуть Археологічному музею м. Шлезвіг.

pestisracok.hu

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня