Японські палеонтологи виявили предка тиранозавра T-rex

Японські палеонтологи виявили предка тиранозавра T-rex

18:14 Вересень 10, 2021

Історія 2389 5 хвилин

Magyar

Палеонтологи з Університету Кукуби на основі скам’янілостей, яким 90 мільйонів років, виявили в Узбекистані останки гігантського динозавра, який, за їхніми словами, був одним із наймогутніших убивць, котрі коли-небудь існували на планеті.

Новий вид динозаврів, названий Ulughbegsaurus uzbekistanensis, був класифікований як м’ясоїдний кархародонтозавр, який жив у докрейдові часи, задовго до появи Тиранозаврових (tyrannosauroide), включаючи Т-рекса.

Згідно зі статтею наукового порталу Phys.org, японські дослідники описали новий вид, який мешкав у теперішній пустелі Кізілкум, у дослідженні, опублікованому у журналі Royal Society Open Science.

Два різних еволюційні аналізи також підтвердили класифікацію нових видів динозаврів. Це перший кархародонтозавр, знайдений у Середній Азії.

„Новий вид був визначений на основі скам’янілості лівої верхньої щелепи”, – пояснює Кохей Танака, провідний автор дослідження.

Серед тероподів щелепу можна використовувати для оцінки розміру тварини, оскільки її розмір пов’язаний із довжиною стегнової кістки, що є добре прийнятим показником розміру тіла. Виходячи з цього, ми оцінюємо, що маса тіла Ulughbegsaurus uzbekistanensis могла становити більше тисячі кілограмів, довжина тіла 7,5-8 метрів, тобто динозавр був більшим за добре розвиненого африканського слона, – каже дослідник.

У страшезної істоти були лезоподібні зуби завдовжки до 15 сантиметрів, схожі на зуби великої білої акули. Улугбегзавр був ідентифікований за його лівою щелепною кісткою та зубами. Аналіз показав, що цей хижак жив принаймні 90 мільйонів років тому – за сім мільйонів років до появи T. rex. Ця істота належала до групи, відомої як кархародонтозаври, що славляться своїми «акулячими» зубами.

Ця страшезна тварина населяла прибережну рівнину в найзахіднішій точці азіатської суші, коли континенти Землі ще тільки зближувалися один із одним. Це місце нині відомо, як кладовище динозаврів у пустелі Кизилкум, де виявлено велику кількість прекрасно збережених доісторичних хребетних.

Кархародонтозаври, як відомо, періодично билися один з одним – іноді до смерті. У літописі скам’янілостей були виявлені укуси обличчя та голови цих тварин, в тому числі проколи зубів та вибоїни. Вони майже точно були нанесені під час сутичок за територію, яку ми часто можемо спостерігати серед сучасних хижаків. Саме такі відмітини були знайдені на скам’янілості з Узбекистану.

До речі, він був названий на честь Улуг-бега, математика-астронома 15 століття, правителя Середньоазіатської Тимурської імперії.

Дослідники стверджують, що вимирання виду могло бути спричинено появою тиранових ящерицьких динозаврів – більш сильних та витривалих хижаків.

«Улугбегзавр є невідомим раніше вищим хижаком і першим зареєстрованим кархародонтозавром із пізньої крейдової доби Центральної Азії. Відкриття також свідчить про співіснування хижих кархародонтозавра і тиранозаврів у той час у цьому регіоні. Перші були домінуючими хижаками над більш дрібними тиранозаврами, які пізніше, в крейдяному періоді стали більшими, включаючи T. rex», – зазначив співавтор дослідження професор Кобаясі Йосіцугу.

Джерело: (origo.hu)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня