Учені відкрили новий вид тиранозавра – улугбегазавр у п’ять разів більший за т-рекса

Учені відкрили новий вид тиранозавра – улугбегазавр у п’ять разів більший за т-рекса

11:25 Вересень 21, 2021

Історія 3122 4 хвилини

Magyar

У новому дослідженні доводиться, що тиранозаври почали свою подорож до завоювання світу лише після вимирання «царя динозаврів».

На території Узбекистану вчені відкопали скам’янілі останки хижого динозавра, який жив близько 90 мільйонів років тому. За їхніми словами, він удвічі довший та в п’ять разів важчий, ніж тиранозавр, і раніше вважався головним хижаком у середовищі свого проживання.

Дослідження, яким займалися Кохей Танака і Дарла Зеленітскі з Університету Калгарі, уже опубліковане в журналі Royal Society Open Science. Згідно з його даними, довжина знайденого динозавра сягала 8 метрів, а вага – близько тонни. На той час тиранозавр (Tyrannosaurus) був ще на ранніх стадіях розвитку, виростаючи всього до 200 кг.

Новий вид ідентифікували по кісткових фрагментах і зубах, знайдених у 1980-х роках радянськими палеонтологами у формації Біссекти, що знаходиться в пустелі Кизилкум, а 2019-го його знову відкрили в музейній колекції. Назву динозавр отримав на честь видатного математика, астронома, просвітителя і поета XV століття Улугбека (1394–1449), правителя тюркської держави Тимуридів, який зробив своєю столицею Самарканд на території нинішнього Ірану. Крім того, початкове значення слова «улугбег» – великий правитель.

«У той час це був найбільший хижак у місцевій екосистемі, – пояснює одна зі співавторів статті, професорка Дарла Зеленицька з канадського Університету Калгарі. – Ми поки що точно не знаємо, чому саме кархародонтозавриди вимерли близько 90 мільйонів років тому і як саме тиранозаври зайняли їхнє місце вищих хижаків, яке в пізньому крейдяному періоді уособлює Tyrannosaurus rex».

Вивчивши знайдений елемент скелета, учені дійшли висновку, що особина належала до кархародонтозаврів, або акулозубих динозаврів.

Ulughbegsaurus були конкурентами тиранозаврів. Ці два види, які можна назвати кузенами, спочатку співіснували. Тиранозаври тоді були меншими, ніж за часів свого розквіту. А кархародонтозаври, хоча і були стрункішими та вразливішими, мали великі розміри: їхня вага могла перевищувати 6 тонн. Таким чином улугбекзаври домінували над тиранозаврами, принаймні певний час.

«Між 90 і 80 мільйонами років тому кархародонтозаври вимирають, а тиранозаври збільшуються в розмірах, займаючи місце головного хижака Азії та Північної Америки, і перетворюються на більші види, ніж альбертозавр, горгозавр і тиранозавр», – вважає професорка Зеленицька.

Улугбегазавр харчувався інакше, тому що в нього був більш надривний прикус, ніж у тиранозавра, який з легкістю дробив кістки завдяки своїм лезоподібним зубам. Улугбегазавр вимер 89 мільйонів років тому. Точна причина невідома.

Джерело: Index

(фото) Джерело: novataxa.blogspot.com

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня