У Румунії знайшли настінні розписи епохи Відродження з написами угорською та латинською мовами

У Румунії знайшли настінні розписи епохи Відродження з написами угорською та латинською мовами

20:51 Січень 12, 2023

Історія 2652 4 хвилини

Magyar

Під час реставрації одного з будинків у місті Клуж-Напока (угор. – Коложвар) у Трансільванії на склепінні та бічних стінах виявили релігійно-моралізаторські написи латинською та угорською мовами.

Як повідомляє Krónika.ro., у будинку Герепеі на вулиці Фаркаш виявлено найдавніші настінні розписи епохи Відродження Клуж-Напоки та навколишнього регіону. Розписи в колишньому приміщенні ради реформатської парафії вважаються унікальними з кількох причин.

За словами експертів, з якими поспілкувалося видання, – реставратора фресок Лоранда Кіша та мистецтвознавця Аттіли Вайса – фрески мають виняткову історичну та мистецьку цінність.

В історичній будівлі в центрі міста, яку зараз реставрують, кілька разів проводилися дослідження, і наразі фрагменти розпису епохи Відродження, виявлені в колишній залі ради церкви, – найважливіший результат проведених робіт. На склепінні та бічних стінах зали знайдено релігійно-моралізаторські написи латинською та угорською мовами, що оточені відповідним епосі рослинним орнаментом.

«Фрески мають дуже важливе культурно-історичне значення, адже на даний момент це єдині наразі відомі стінописи епохи Пізнього Відродження в Клуж-Напоці. З іншого боку, вони точно відображають тогочасне місто, коли воно було в повному розквіті», – повідомив Лоранд Кіш, котрий працював над виявленням фресок.

Він додав, що в будівлі є два шари розпису, перший створений в середині 17 століття, другий – в середині 18 століття. Вони збереглися в доволі гарному стані, тому їх можна представити в цілісному вигляді.

«З точки зору історії мистецтва та історії культури, було б важливо, щоб ця цінність стала суспільним надбанням у повній красі, оскільки це дало б певне уявлення про колишнє ренесансно-протестантське середовище Коложвара», — зазначив реставратор, додавши, що тематика зображень і написів теж рідкісна.

За словами Аттіли Вайса, трансільванські князі Габор Бетлен і Дьордь Ракоці, як покровителі реформатських будівель та закладів, також відіграли важливу роль в історії будинку Герепеі, який діяв як адміністративна будівля.

Головна зала – найбільш репрезентативне приміщення будинку. Це був зал засідань ради світських високопоставлених покровителів, яка діяла при єпископаті. Ймовірно, замовником унікальних розписів, була рада пресвітерів.

«Фресок цього періоду в місті дуже мало. З різних описів нам відомо, що були будинки, розмальовані ззовні та всередині, але вони або не збереглися, або ще не віднайдені. Перший шар стонопису будинку Герепі – один із найдавніших настінних розписів у Клуж-Напоці епохи Відродження», – зазначив мистецтвознавець.

За його словами, релігійно-моралізаторські написи латинською та угорською мовами слугували не лише прикрасою, але й допомагали членам ради приймати правильні рішення. Оскільки реставрація ще триває, повного тексту поки не видно, але експерт сподівається, що в результаті продовження робіт його вдасться прочитати, а потім інтерпретувати.

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня