Археологи виявили у похоронній печері Єрусалиму гробницю куртизанки-гетери

Археологи виявили у похоронній печері Єрусалиму гробницю куртизанки-гетери

18:06 Вересень 28, 2023

Історія 1833 6 хвилин

Під час розкопок на Віа Хеврон в Єрусалимі була виявлена похоронна печера, що містить могилу куртизанки (гетери давньогрецькою мовою), що датується кінцем IV – початком III століття до нашої ери.

Управління старовин Ізраїлю (IAA) повідомило, що кремовані останки молодої жінки були виявлені поруч з рідкісною коробкою з дзеркалами, що прекрасно збереглася, в похоронній печері в районі Єрусалима, рідкісному свідченні елліністичного періоду.

Дослідження було проведено Тель-Авівським університетом та Управлінням старовин Ізраїлю під керівництвом доктора Гая Стібеля з факультету археології та стародавнього Близького Сходу Тель-Авівського університету та археолога Управління старовин Ізраїлю Ліат Оз.

За словами доктора Гая Стібеля з кафедри археології та стародавнього Близького Сходу Тель-Авівського університету, «це, по суті, раннє свідчення кремації в Ізраїлі в період еллінізму».

У похоронній камері було виявлено обвуглені людські кістки, які доктор Йоссі Нагар, фізичний антрополог Управління старовин Ізраїлю, ідентифікував як кістки жінки.

Поруч із кістками було знайдено кілька гнутих залізних цвяхів, а на подив археологів, поруч із кістками обгорілої жінки було виявлено похоронний інвентар – рідкісний тип складаної бронзової скриньки для дзеркала.

“Це лише друге дзеркало такого типу, виявлене на сьогоднішній день в Ізраїлі, а всього у всьому світі еллінізму відомо всього 63 дзеркала такого типу”, – говорить Ліат Оз, керівник розкопок від імені Управління старовин Ізраїлю. Якість виготовлення дзеркала настільки висока, що воно збереглося у відмінному стані та виглядало так, ніби було зроблено вчора».

Жінка, ймовірно, була компаньйонкою / куртизанкою, відомою як гетера, яка супроводжувала високопоставленого військового чи елліністичного урядовця під час кампаній Олександра Великого або, що ймовірніше, під час Війн діадохів (Війн наступників Олександра).

Дослідники зазначили, що цей дар у вигляді складних дзеркал-коробок був задокументований у гробницях і храмах греко-елліністичного світу і є явною вказівкою на гендерний артефакт, пов’язаний з грецькими жінками.

Дзеркала-скриньки зазвичай прикрашалися гравюрами або чудовими рельєфами ідеалізованих жіночих фігур і фігур богинь, особливо Афродіти, богині кохання.

«Найбільш хвилююче питання, яке виникло внаслідок цього відкриття, полягало в тому, що робить могила гречанки на шосе, що веде до Єрусалиму, далеко від будь-якого місця чи поселення того періоду. Гробниця нас особливо заінтригувала, в тому числі й у світлі того факту, що археологічні відомості про Єрусалим та його околиці в ранній період еллінізму дуже мізерні», — говорить доктор Штибель.

Щоб розгадати цю загадку, дослідники мали у своєму розпорядженні низку унікальних даних, що характеризують поховання на Віа Хеврон, які пролили світло на дивовижне оповідання; рідкісне та дороге дзеркало-скринька та кремація, добре відома в грецькому світі, а також знахідка залізних цвяхів у похованні. Обговорюючи статус жінки, дослідники вважають, що вона, ймовірно, була супутницею/куртизанкою (гетерою), а не заміжньою жінкою, оскільки останні рідко залишали свій будинок у Греції, не кажучи вже про те, щоб приєднуватися до своїх чоловіків у військових походах.

Той факт, що біля похоронної печери не було поселення, мабуть, вказує на те, що це могила гречанки, яка супроводжувала високопосадовців або елліністичного державного чиновника і була похована на узбіччі дороги.

«Бронзові дзеркала, подібні до того, що було знайдено, вважалися дорогим предметом розкоші, і вони могли потрапити у володіння гречанок двома шляхами; як частина посагу перед весіллям або як подарунок чоловіка своїм гетерам. Таким чином, дзеркала символізували також зв’язок, а також інтимні відносини між клієнтами і гетерами. Гетери становили частину давньогрецького соціального інституту, у якого жінки, подібно, наприклад, японським гейшам, надавали послуги соціального супроводу, причому необов’язково лише чи переважно сексуальні послуги. Деякі з них стали громадянським подружжям греко-елліністичних правителів, а також високопоставлених генералів та відомих інтелектуалів. Гетери влаштовували літературні салони та служили музами найзнаменитіших творів скульптури та живопису.

У найближчому майбутньому дослідники мають намір отримати точніші дані про походження дзеркала, намагаючись пролити додаткове світло на біографію жінки і, можливо, навіть на походження старшого, якого вона супроводжувала.

Джерело

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня