У СБУ розсекретили деталі будівництва і аварії на Чорнобильській АЕС

У СБУ розсекретили деталі будівництва і аварії на Чорнобильській АЕС

20:48 Червень 22, 2020

Історія 8328 5 хвилин

Magyar

          Сьогодні, 22 червня галузевий державний архів Служби безпеки України та Український інститут національної пам’яті презентували другу книгу збірника «Чорнобильське досьє КҐБ. Від будівництва до аварії». У ній опубліковано документи, які охоплюють період від початку 1970-х і до листопада 1986 року, тобто до введення в експлуатацію об’єкту «Укриття» («Саркофаг») після катастрофи, повідомляє пресслужба установи.

          Це видання містить 229 документів, більшість з яких опубліковано вперше.  

          До речі, як свідчать архівні справи, аварії на ЧАЕС траплялися і до квітня 1986 року, однак вони були приховані. Презентація книги символічно відбулася у Чорнобильській зоні відчуження з онлайн трансляцією на сторінці Українського інституту національної пам’яті.

          Андрій Когут – директор Галузевого державного архіву СБУ й один із упорядників видання розповів, що «серед документів, що увійшли до нової книги, є повідомлення про аварії, що сталися до 1986-го, транскрипт телефонних переговорів на ЧАЕС у ніч 26 квітня, примірник першого повідомлення про аварію, інформація про початок розслідування та будівництво «Саркофагу».

          А Антон Дробович – голова Українського інституту національної пам’яті зауважив, що за допомогою цих матеріалів можна краще зрозуміти трагедію: передумови самої катастрофи, адже офіційні рапорти і матеріали, які свідчать про «маленькі» аварії, що ставались на ЧАЕС раніше і були приховані. «Це дозволить людству розширити доступ до правди про злочини тоталітарної системи й засвоїти правильні уроки», – наголосив Антон Дробович.

          На думку заступника голови Державного агентства України з управління зоною відчуження Максима Шевчука, книга знімає частину дискусій щодо того, як була побудована станція, як вона працювала, як відбулася сама аварія. «Хоча минуло понад 30 років, таку масштабну трагедію забувати не можна», – вважає перший заступник генерального директора ДСП «Чорнобиль АЕС» Валерій Сейда. Документи у книзі опубліковано мовою оригіналу у хронологічній послідовності. «Чорнобильське досьє КҐБ. Від будівництва до аварії» – це спільний проєкт Галузевого державного архіву СБУ, Інституту історії України НАН України й Українського інституту національної пам’яті. Видання є продовженням серії документальних книг. Першу, що містить 210 документів, опубліковано навесні 2019 року.

          Як відомо, Чорнообильська атомна електростанція (ЧАЕС) – зупинена атомна електростанція біля міста Прип’яті в Київській області, що діяла з 1977 по 2000 роки. Будівництво станції було розпочато 1970 року, перший блок запущено 1977 року. АЕС розташована на відстані 2 км від міста Прип’яті, збудованого паралельно зі станцією передусім для її працівників. Назва пов’язана з містом Чорнобилем, тодішнім районним центром цієї місцевості. Станом на початок 1986 року ЧАЕС була найпотужнішою атомною електростанцією європейської частини СРСР.

          А «Чорно́бильська катастрофа» – найбільша техногенна екологічно-гуманітарна катастрофа у історії людства, яка сталася у ніч на 26 квітня 1986 року і була спричинена двома тепловими вибухами і подальшим руйнуванням 4-го енергоблоку Чорнобильської атомної електростанції.

          Руйнування мало вибуховий характер і у довкілля було викинуто велику кількість радіоактивних речовин. На думку багатьох експертів, ця подія та офіційна реакція на неї, що була продемонстрована офіційною Москвою стала однією з причин розпаду СРСР.

          Катастрофа вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики, як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічним збитком.

НЬЮЗМЕЙКЕР

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня