На основі КТ мумії єгипетського фараона могли стратити в бою

На основі КТ мумії єгипетського фараона могли стратити в бою

14:48 Лютий 21, 2021

Історія 2835 4 хвилини

Magyar

Дослідники з Каїрського університету розкрили причину смерті єгипетського фараона Секененра Таа, проаналізувавши його мумію за допомогою комп’ютерної томографії.

За допомогою комп’ютерної томографії бальзамованих останків давньоєгипетського фараона експерти Каїрського університету виявили сліди, які вказують на «церемоніальну страту» на полі бою.

Фараон Секененра Таа II, який правив Верхнім Єгиптом у 1560/1558 -1555 роках до нашої ери, був передостаннім фараоном 17 династії. Під час його правління райони Середнього Єгипту і Дельти (Нілу) перебували в підпорядкуванні азіатських загарбників гіксосів. Вони тримали владу в країні близько століття, і боротьбу з ними, як вважають учені, почав саме Секененра. Війну продовжив його наступник – Камоса, а завершив її Яхмеса I, засновник династії XVIII.

Забальзамовані останки Секененра були виявлені в 1880-х роках на західному березі Нілу.

Дослідження мумії виявили, що Секененра отримав кілька серйозних травм голови, однак інших ран на тілі не виявили, – повідомили у середу англомовні єгипетські портали.

Подальший аналіз показав, що мозок фараона не був видалений, хоча на той час це була звична практика, і запахи, що виходили з його труни, вказували на те, що не всі рідини були видалені з його тіла. Виходячи з цього, дослідники дійшли висновку, що бальзамування фараона відбувалося в поспіху, подалі від королівської майстерні бальзамування.

Згідно з однією з теорій смерті Секененра, фараон був схоплений на полі бою, а згодом страчений. За іншою, його вбили уві сні.

Згідно з версією, що він загинув на полі бою під час битви з гігсотами, інші припускали, що він був схоплений у бою і страчений, треті – що його вбили уві сні в результаті палацового перевороту.

Однак, згідно з новими дослідженнями, опублікованими в журналі “Frontiers in Medicine”, бальзамування “Фараона” відбувалося зовсім не в поспіху, а навпаки, з великою акуратністю й увагою, оскільки бальзаматорам вдалося приховати низку непомічених раніше ран на тілі.

КТ виявила ряд слідів від ударів навколо очей та щік, а також на черепі.

КТ-сканування і подальша комп’ютерна обробка рентгенівських знімків виявили, що руки 40-річного фараона в момент смерті були зв’язані за спиною, а смертельні удари наносилися п’ятьма різними видами зброї.

“Смерть Секененра була, швидше за все, церемоніальною стратою. Під час звичайної страти пов’язаного ув’язненого навряд чи кат наноситиме п’ять ударів під різним кутом і різною зброєю. Це свідчить про те, що Секененра дійсно перебував на передовій зі своїми солдатами, ризикуючи життям, щоб звільнити Єгипет”, – підкреслила провідний автор дослідження лікар Сахар Салім.

Нові результати ставлять під сумнів теорію про те, що Секененра бальзамували не в офіційній майстерні. Приховані рани на голові правителя під шаром бальзамуючого матеріалу демонструють зовсім іншу картину умов бальзамування.

Джерело: MTI

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня