В Арктиці за Полярним колом жили теплокровні динозаври

В Арктиці за Полярним колом жили теплокровні динозаври

13:04 Липень 21, 2021

Історія 765 5 хвилин

Magyar

За Полярним колом 70 мільйонів років тому протягом цілого року жили теплокровні динозаври. Це відкриття підтверджують викопні рештки.

ДЖЕРЕЛО: MARK GARLICK

Дослідники виявили скам’янілі останки крихітних динозаврів в арктичній частині сучасної Аляски. Дослідження аналізу залишків було опубліковане в журналі Current Biology минулого четверга.

Учені виявили несподівану знахідку – понад сто кісток і зубів дитинчат динозаврів, які бродили по холодному регіону, який зараз є арктичною частиною Аляски, близько 70 мільйонів років тому. За словами дослідників, було дивно знайти докази існування доісторичного місця розмноження цих тварин на такій холодній території. Навіть у теплий крейдяний період (від 145 до 66 мільйонів років тому) на Алясці середньомісячна температура становила близько 6°С. За словами вчених, майже чотири місяці на рік динозаври жили в постійній темряві за умов сніжної погоди, пояснив Пат Дракенміллер, директор Північного музею в Університеті Аляски. Ця знахідка також допоможе покласти край припущенню, що динозаври були величезними холоднокровними плазунами.

Зробивши аналіз зубів та кісток дитинчат, дослідницька група визначила, що останки належали до семи різних видів. За словами вчених, це відкриття вказує на те, що динозаври, ймовірно, жили в цьому холодному регіоні цілий рік, адже дитинчата були б занадто малі для щорічних міграцій невдовзі після вилуплення. Якщо ж ці крихітні особини та їхні батьки залишалися на Алясці постійно, вони, очевидно, були теплокровними або ендотермічними. Ця особливість дозволяла б їм підтримувати активність навіть під час зниження температури, заявив Дракенміллер.

«Щоб пережити темну арктичну зиму, динозаврам не доводилося нагрівати своє тіло на сонці так, як це роблять ящірки», – додав він.

На думку вченого, ці тварини були певною мірою теплокровними, можливо, мали здатність зігріватися завдяки своїм внутрішнім функціям.

Ґрунтуючись на знаннях про життєві цикли динозаврів, дослідники дійшли висновку, що ці дитинчата залишалися на місці після вилуплення, оскільки в них не було часу вирости й мігрувати на південь до настання зими.

Є свідчення того, що деякі довгошиї динозаври-зауроподи та качкодзьобі динозаври в більш низьких широтах західної частини Північної Америки мігрували, але цілком імовірно, що динозаври Аляски, особливо дрібні особини, залишалися на місці, кажуть дослідники. Зимувати в полярних умовах було б непросто для холоднокровних істот. За словами Дракенміллера, палеонтологи не знайшли скам’янілостей ектотермічних тварин, зокрема крокодилів, ящірок або змій. Більше того, сьогодні в арктичній частині Аляски відомий тільки один ектотерм – деревна жаба, яка взимку замерзає.

У той час цей регіон міг бути набагато теплішим, але однозначно не тропічним. Вивчаючи залишки давніх рослин, учені дійшли висновку, що середньорічна температура тут становила близько 6°С.

Сьогодні північний схил Аляски під час зими поринає в повну темряву на два місяці, але в крейдовому періоді взимку могло бути темно до чотирьох місяців на рік.

Джерело: MTI/Reuters/Origo

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня