Шукав гриби, а знайшов цікавий скарб бронзової доби

Шукав гриби, а знайшов цікавий скарб бронзової доби

17:37 Листопад 17, 2020

Історія 9571 4 хвилини

Magyar

У Чехії чоловік вирушив до лісу по гриби, проте знайшов набагато ціннішу річ: 3300-річний древній меч та бронзову сокиру. Побачивши знахідки, археологи вирішили дослідити територію, яка досі не вважалася цінним археологічним об’єктом.

Роман Новак вирушив збирати гриби на лісистий схил неподалік свого будинку в східній частині регіону Єсенічко після дощового весняного дня. Однак, оглядаючи землю, він помітив дивну річ, об яку ледь не спіткнувся.

«Я побачив дивний шматок металу, що стирчав з-під каменів, – розповів Роман Новак в інтерв’ю «Радіо Прага», яке наводить науковий портал LiveScience. – Я копнув його ногою і виявив, що це не що інше, як клинок, частина меча; тоді я почав копати далі й натрапив ще й на бронзову сокиру.

Древній меч вражає своїм зовнішнім виглядом: його рукоять хитромудро прикрашена вигравіруваними колами і знаками у формі півмісяця. Лезо меча є зламаним біля рукояті, але в іншому зброя не пошкоджена.

Чоловік негайно повідомив про знахідку археологів, і співробітники Сілезького музею із сусіднього регіону виконали кілька аналізів артефактів, включаючи тести їх хімічного складу, і рентгенівське сканування, щоб виявити внутрішні структури. Вони встановили, що багато прикрашений бронзовий меч був виготовлений у бронзовому столітті в Північній Європі та найбільше подібний до меча «Весбю» (Väsby), який названий так на честь міста в Швеції, де був знайдений найперший подібний зразок.

Типи металів, використаних у мечі, вказують на те, що він, імовірно, був виготовлений за межами регіону, де був знайдений, водночас бронзова сокира може бути місцевого виробництва.

«Зараз ми ретельно вивчаємо це місце і шукаємо інші можливі артефакти, – розповів Іржі Ючелка (Jiří Juchelka), археолог музею. – Це місце знаходиться далеко від тогочасних міст і відомих доісторичних поселень, в «археологічно маргінальній» області, звідки не надходило повідомлень про інші знахідки».

Рентгенівські промені показали частково порожнисту структуру і бульбашки повітря по всьому мечу, що стало результатом способу його виготовлення. Найбільш поширена техніка виготовлення мечів у той час полягала в заливці розплавленої бронзи у форму. За словами дослідників, бульбашки повітря свідчать про те, що меч був не міцним, тому, можливо, він використовувався в церемоніях, а не в боях.

Археологи поки не можуть відповісти на питання, як меч і сокира виявилися разом у чеському лісі.

(origo.hu)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня