За допомогою Британського музею Лівії повернули статую грецької богині
Дуже рідкісна майже двотисячолітня статуя грецької богині була повернута до Лівії за допомогою експертів Британського музею в Лондоні. Витвір мистецтва незаконно розкопали в північноафриканській країні у 2011 році під час Лівійської громадянської війни і вивезли за кордон.
Керівництво Лівії домовилося з британською владою про повернення 1800-річної статуї Персефони, вивезеної контрабандним шляхом. У повідомленні також підкреслюється, що під час передачі артефакту «був підписаний спеціальний протокол тимчасовим повіреним у справах Посольства Лівії в Лондоні та очільником відділу Стародавньої Греції і Стародавнього Риму Британського музею Пітером Хьюго».
Лівійське зовнішньополітичне відомство підкреслює, що процес повернення статуї виявився дуже тривалим і охоплював безліч юридичних, політичних та інших процедур.
Статуя, яка збереглася в дуже хорошому стані, була виготовлена в ІІ столітті до нашої ери і, ймовірно, зображує Персефону, грецьку богиню родючості та врожаю. Артефакт вивезли в ході громадянської війни в Лівії з руїн античного міста Кирена, розташованих неподалік від сучасного Шаххата (північний схід країни) і внесених до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Скульптура прикрашала одну з гробниць некрополя в зруйнованому місті Кирена в Лівії. Згідно з повідомленням істориків-мистецтвознавців Британського музею, на руці богині, яка тримала цуценя, був вигравіруваний браслет із зображенням змії.
Після того як у грудні 2013 року витвір мистецтва вартістю 1,5 млн фунтів стерлінгів (2,1 млн доларів) виявили на складі в лондонському аеропорту Хітроу, його конфіскувала митниця Сполученого Королівства. Повідомляється також, що виходець з Йорданії Ріад аль-Кассадо намагався продати статую за 72 тис. фунтів стерлінгів (100,6 тис. доларів), стверджуючи, що вона була створена в XVII столітті. Згодом британська митниця звернулася до експертів музею з проханням допомогти ідентифікувати скульптуру.
«Це було неймовірно. Надзвичайно гарна статуя, яка збереглася в хорошому стані, за винятком кількох пальців. Гравюра технічно фантастична, з дуже вражаючими деталями, а обличчя Персефони також збереглося в неймовірно хорошому стані, враховуючи, що в багатьох грецьких скульптур відсутні носи», – цитує куратора Пітера Хіггса вебсайт британського видання The Guardian.
Статуя виготовлена таким чином, щоб її можна було вставити в отвір у гробниці. Це зображення Персефони, яка повертається з підземного світу, де, згідно з грецькою міфологією, провела одну третину року з Аїдом. Імовірно, статуя прикрашала могилу високопоставленої людини. Подібні скульптури можна знайти в музеях Лівії. «Але я вважаю, що це одна з найкраще збережених і найякісніших статуй з точки зору гравюр», – додав Хіггс.
У 2015 році на судовому засіданні, де розглядалося питання встановлення права власності на скульптуру, експерти музею виступили як свідки, після чого суддя постановив, що витвір мистецтва належить Лівії. Відтоді Персефона зберігалася в підвалі музею, оскільки процес реституції йшов дуже повільно. Офіційне повернення статуї було оголошене в Лондоні в понеділок, 10 травня.
Кирена, де проживали сотні тисяч людей, була одним із найважливіших міст елліністичного світу в ІV столітті до нашої ери. Вона також згадується як Африканські Афіни. Місто було зруйноване землетрусом у 365 році, після чого швидко спорожніло. У Кирені знаходяться святилище Аполлона, яке датується IV століттям до нашої ери, Акрополь та Агора, а також один із найбільших некрополів античності. Крім того, там збереглися руїни храму Зевса, побудованого в V столітті до нашої ери, храм Артеміди VІ століття до нашої ери, грецький театр, святилище Деметри поруч з Агорою, Римський театр та ранньохристиянська базиліка з мозаїками й могилами, вирізьбленими в скелі.
Джерело: MTI
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися