Поблизу Тель-Авіва археологи знайшли залишки візантійського маєтку, яким близько 1500 років
Залишки 1500-річної садиби, побудованої у візантійську епоху, виявили ізраїльські археологи на околиці сучасного міста Рамат-ха-Шарон на північний схід від Тель-Авіва, повідомила місцева газета Háárec.
Співробітники Ізраїльського археологічного бюро (МАА) розкопали багато прикрашені будівлі та господарські споруди під час підготовки будівельного майданчика. Директор розкопок Йоав Арбель розповів газеті, що хоча про цю садибу не було письмових джерел, його не особливо здивували багаті артефакти, оскільки в цій місцевості майже завжди протягом усієї історії жили заможні люди.
«Крім ряду знахідок, ми виявили великий виноградний прес, покритий мозаїкою, а також оштукатурені будівлі та фундамент великої споруди, котру можна було використовувати як склад чи навіть садибу», – розповів Арбель виданню Háárec.
У будівлях і господарських приміщеннях археологи виявили побитий посуд для зберігання та приготування їжі, яким могли користуватися власники. Були знайдені також жорна, виготовлені з вулканічного базальту (імпортованого з Голанських висот та Галілеї, оскільки цей матеріал твердіший за місцевий вапняк), для помелу зернових та інших рослин.
Окрім того, археологи розкопали золоту монету, викарбувану в 638 або 639 році візантійським імператором Іраклієм. На ній з одного боку зображений імператор з двома синами, а з другого – хрест на Голгофі в Єрусалимі, де, згідно з християнською вірою, був розп’ятий Ісус. На монеті хтось вишкрябав грецькою та арабською мовами імена, ймовірно, її власників. «Золота монета містить захоплюючі дані про занепад візантійського панування та інші історичні події, зокрема вторгнення персів і появу ісламу», – каже Роберт Кул, керівник відділу нумізматики МАА.
Під час розкопок виявили також незвичайну бронзову конструкцію ланцюга, на якому можна було підвісити люстру. Він міг складатися з головного ланцюга, що звисає зі стелі, розгалужуючись ще на три. На кожному кінці кріпився гачок, на якому колись вішали скляні олійні лампи. «Подібні, але більші ланцюгові лампади досі знаходили переважно в храмах, а в деяких православних церквах такі існують донині», – наголосив Арбель, зазначивши, що релігійний характер у цьому випадку малоймовірний, оскільки навіть у простих громадських будівлях люди використовували такі лампи.
Економіка в ранню ісламську епоху, із VII ст., стала більш індустріальною, з того часу були знайдені кераміка, цілі олійні лампи та столовий посуд. Тоді люди не тільки працювали, а й жили тут поряд із майстернями, оскільки археологи виявили залишки будинків та двох великих печей. На думку науковців, ними могли користуватися до XI ст., потім це місце було покинуте й забуте на тисячу років.
Як пообіцяв мер Рамат-ха-Шарона, після завершення будівництва археологічні знахідки в цьому районі будуть експонуватись як частина парку.
Джерело: (hvg.hu)
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися