Марсохід «Наполегливість», можливо, знайшов сліди давнього життя на Марсі

Марсохід «Наполегливість», можливо, знайшов сліди давнього життя на Марсі

11:40 Серпень 1, 2024

Історія 427 4 хвилини

Magyar

Минулої п’ятниці NASA оголосило, що місія «Наполегливість» (Perseverance) на Марсі зробила відкриття, яке може повністю змінити наші уявлення про всесвіт. За даними космічного агентства, марсохід виявив на Червоній планеті скелю, що, ймовірно, містить сліди давнього життя.

Скеля, яку команда NASA назвала «Водоспад Чеява», була знайдена приладами на борту космічного апарата «Наполегливість» і дає кілька підказок щодо давнього марсіанського життя. Одією з них є наявність певних хімічних маркерів, але цікавіше те, що на поверхні Марса видно структури, які були сформовані на земних скелях мільярди років тому життям, яке тільки-но зароджувалося.

Більше того, камінь знаходиться на тій території, де, як вважається, колись протікала річка. Це знову ж таки збільшує ймовірність того, що якщо на Червоній планеті існувало життя, то, можливо, саме там і з’явився цей камінь. Утім NASA ще не зайшло так далеко, щоб остаточно стверджувати, що на Марсі знайдено сліди давнього життя, а лише говорить про зростання ймовірності цього.

«Водоспад Чеява – найбільш загадкова, складна та потенційно важлива скеля, досліджена на сьогодні», – зазначив у своїй заяві Кен Фарлі, науковець проєкту «Наполегливість» з Каліфорнійського технологічного інституту в Пасадені. «Тут ми вперше виявили органічний матеріал, характерні кольорові плями, що вказують на хімічні реакції, які мікробне життя могло використовувати для отримання енергії, а також чіткі докази того, що вода – необхідна складова життя – колись протікала через скелю», – пояснив він.

«[Плями, знайдені на скелі] є великою несподіванкою», – вважає Девід Фленнері, астробіолог з Квінслендського технологічного університету в Австралії, член наукової команди Perseverance.

Такі особливості гірських порід на Землі часто асоціюються зі скам’янілими реліктами мікробів, які живуть під поверхнею. Хоча команда Perseverance ретельно вивчила камінь, на жаль, поки що на основі проведених вимірювань цього не можна стверджувати точно. «Ми сканували знайдений камінь лазерами та рентгенівськими променями і буквально цілодобово знімали його з усіх можливих ракурсів, – каже Фарлі. – З наукової точки зору, в «Наполегливості» немає інших варіантів».

«Щоб повністю зрозуміти, що насправді відбувалося в долині марсіанської річки біля кратера Джезеро мільярди років тому, ми хочемо доставити зразок Водоспаду Чеява на Землю й вивчити його за допомогою потужних інструментів, наявних у лабораторіях».

Таким чином, виявлена порода є головним кандидатом на участь у майбутній програмі НАСА з доставки зразків з Марса для більш поглибленого аналізу на Землі.

Однак наразі виникли питання стосовно доцільності цієї програми, і НАСА було змушене перенести її терміни. На сьогодні невідомо, коли її проведуть, а отже, і те, коли ми дізнаємося, чи справді на Марсі існувало життя.

 Джерело

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня