
500-річну таємницю розкрито. Вчені простежили ДНК Леонардо да Вінчі до наших днів
Міжнародний проект ДНК Леонардо, що стартував у 2016 році, наблизив учених до розгадки біологічного коріння великого майстра епохи Відродження. Дослідники мають намір відновити Y-хромосому Леонардо і його генетичний профіль, щоб зрозуміти особливості його здоров’я, зору, творчих здібностей і навіть можливі причини смерті.

Основою для роботи стали більш ніж 30 років досліджень істориків Алессандро Веццосі та Аньєзе Сабато. У своїй новій книзі «Геній да Вінчі: генеалогія і генетика ДНК Леонардо» вони представили генеалогічне древо, що простежує родовід Леонардо від 1331 року і налічує понад 400 осіб у 21 поколінні. У результаті було знайдено 15 живих нащадків по чоловічій лінії – від батька і зведеного брата Леонардо.
Команда генетиків під керівництвом професора Девіда Карамеллі з Флорентійського університету провела аналіз ДНК шістьох чоловіків, підтвердивши у них наявність спільних ділянок Y-хромосоми. Це доводить безперервність чоловічої лінії сім’ї да Вінчі щонайменше до 15-го покоління.
Проєкт іде далі: планується аналізувати зразки з особистих артефактів Леонардо — відбитки пальців на сторінках рукописів або органічні залишки, знайдені в місцях, пов’язаних із ним. Дослідники сподіваються, що біологія XXI століття допоможе розкрити таємниці, які раніше вважалися втраченими назавжди.
Одним із відкриттів стала знахідка вугільного малюнка на каміні в будинку Леонардо у Вінчі. Зображення фантастичної істоти з рогом і крилами, прозване «Єдиноріг-дракон», можливо, належить пензлю юного Леонардо.

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися