У маленькому сербському селі знайшли могилу першого вампіра

У маленькому сербському селі знайшли могилу першого вампіра

14:09 Липень 1, 2025

Історія 0 4 хвилини

Magyar

У занедбаному куточку забутого кладовища, серед зарослих чагарником могил ховається 300-річний надгробний камінь, який, на думку місцевих жителів, є не просто місцем спочинку чоловіка, а могилою першого задокументованого вампіра у світі.

Кісільєво, селище з населенням усього кілька сотень осіб, розташоване приблизно за 100 кілометрів на схід від Белграда, тепер сподівається переписати карту міфів про вампірів.

Могилу нещодавно виявив місцевий історик Ненад Міхайлович, який обстежував територію в пошуках води. «Ця могильна плита, хоча й сильно пошкоджена часом, має явні ознаки чогось особливого. Паличка просто врізалася в землю, і людина, яка проводила вимірювання, сказала, що ніколи раніше не бачила нічого подібного».

Місцеві жителі переконані, що ця могила є останнім притулком Петра Благоєвича. За легендою, його ексгумували влітку 1725 року, після того як приписали йому смерть кількох селян. За припущеннями, після смерті чоловік продовжував з’являтися вночі, щоб висмоктувати життєву енергію з живих.

Перший вампір

Цю історію підтверджує також випуск Wienerisches Diarium від 21 липня 1725 року, в якому лікарі та військові офіцери Габсбурзької імперії повідомляли про це явище. Згідно з описом, під час вилучення тіло Благоєвича виявилося цілком неушкодженим, а коли в нього встромили терновий кілок, «з його рота й вух потекла свіжа червона кров».

Колишній мер села Мірко Богічевич, чия родина живе тут уже 11 поколінь, також дав свідчення.

«Імовірно, він був простою людиною, яка завдяки щасливому випадку або, навпаки, нещасному – стала вампіром. Єдине, що відомо напевно, – він походив із Кісільєва, і його ім’я згадується вже в записах близько 1700 року», – цитує France24.

Водночас деякі дослідники ставлять під сумнів достовірність цієї історії. Клеменс Рутнер, керівник Центру європейських досліджень Триніті-коледжу в Дубліні, вважає, що легенда могла виникнути через неправильний переклад. «Слово «upior» – старовинний болгарський вираз, що означає «погана людина». На мою думку, місцеві жителі промовляли це слово, а австрійські лікарі неправильно його зрозуміли і просто записали як «вампір».

На переконання Рутнера, насправді в селі могла бути серйозна інфекція, можливо, сибірська виразка, яка викликала високу температуру з задухою, тому логічним містичним поясненням смертей став вампіризм. Однак Міхайлович непохитний: на думку 68-річного історика, письмові джерела однозначні. «Це задокументований випадок, який офіційно фігурує як вампіризм. Я переконаний у достовірності цього повідомлення».

 Джерело

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня