МВФ та Україна: історія і математика програм допомоги
Як відомо, Міжнародний валютний фонд (МВФ) є спеціалізованою установою ООН із дуже широкою автономією. Фонд було засновано у 1945 році для сприяння монетарному співробітництву та торгівлі, забезпечення фінансового зростання та збільшення зайнятості населення. До Фонду входять 189 держав, які керують організацією через Раду Директорів.
Україна стала членом МВФ у 1992 році. А історія співпраці України з МВФ та конкретні суми позик виглядають наступним чином і розпочалися трохи пізніше. Отже:
1994-1995 роки: Україна почала співпрацювати з МВФ по програмі системної трансформаційної позики на суму 763.1 млн.дол.США., метою якої була підтримка платіжного балансу України.
1995-1998 роки: В рамках трьох річних програм Stand-by Україна отримала від МВФ кредити на загальну суму 1 935 млн. дол. США. Головною метою цих кредитів була підтримка курсу національної валюти і фінансування дефіциту платіжного балансу України.
1998-2002 роки: Україна співпрацює з Фондом в рамках Програми розширеного фінансування (EFF-Extended Fund Facility), яка передбачала надання кредиту обсягом 2,6 млрд. дол. США. У рамках цієї Програми EFF Україна отримала 1.591,0 млн. дол. США., які були спрямовані на поповнення валютних резервів Національного банку України.
2002-2008 роки: Наприкінці 2002 року Кабінет Міністрів України прийняв рішення, що подальший формат співробітництва України з МВФ передбачатиме співпрацю, на безкредитній основі, в рамках річної програми «попереджувальний Stand-by». Проте, враховуючи незабезпечення виконання умов програми проведення перегляду програми і практичне її відновлення у період дії програми, тобто до кінця березня 2005 року, стало неможливим.
2005-2008 роки: Співробітництво України з МВФ сконцентровано у сфері технічної допомоги. Цей підхід відповідав тезам, висловленим Президентом України: «В майбутнє – без боргів», які стверджували про необхідність поступового перенесення центру ваги у співробітництві з МВФ у площину безкредитних стосунків.
2008–2013 роки: У зв’язку з розгортанням повномасштабної кризи на світових фінансових ринках та їх впливу на економіку України, наша країна подала заявку на отримання нової програми співробітництва Stand-by, і 5 листопада 2008 року Рада директорів МВФ ухвалила надання дворічної програми загальним обсягом приблизно 16,4 млрд. дол. США.
В рамках програми Stand-by 2008 року Україна отримала три транші загальним обсягом 10,6 млрд. дол. США. Частина другого траншу у розмірі 1,5 млрд. доларів США та третій транш у повному обсязі були спрямовані безпосередньо до Державного бюджету України.
28 липня 2010 року Рада директорів МВФ ухвалила оновлену для України програму Stand-by на загальну суму 15,1 млрд. дол. США, строком на 2,5 роки, скасувавши Програму Stand-by, затверджену в листопаді 2008 року (у тому числі усі транші, що ще залишилися відповідно до тієї Угоди).
В рамках відповідної програми Україна отримала два транші допомоги, перший обсягом 1 250 млрд. СПЗ (близько 1,89 млрд. дол. США); другий обсягом близько 1,5 млрд. дол. США. Із загального обсягу коштів отриманих за цією Програмою 2 млрд. дол. США надійшло на підтримку державного бюджету. Надання подальших траншів не відбулося через невиконання Урядом України умов програми співробітництва з МВФ.
2014-2017 роки: 30 квітня 2014 року, після завершення Революції гідності та приходу до влади в Україні нового Уряду та виконання попередніх умов, Рада директорів МВФ ухвалила надання Україні нової позики Stand-by загальним обсягом близько 16,5 млрд. дол. США.
В рамках цієї програми Україна отримала два транші обсягом близько 3,1 млрд. дол. США та близько 1,3 млрд. дол. США, але влітку 2014 року макроекономічні показники, закладені у програму, було значно відкореговано через розгортання в Україні масштабної економічної кризи на фоні російської агресії на сході країни.
З огляду на це, на запит українського Уряду, вже 11 березня 2015 року МВФ ухвалив заміну програми Stand-by на нову, чотирирічну програму «Механізм Розширеного Фінансування» (Extended Fund Facility). Перший транш обсягом близько 5 млрд. дол. США за програмою було отримано одразу після її ухвалення. Надання другого траншу обсягом 1,7 млрд. дол. США) було ухвалено Радою директорів МВФ 31 липня 2015 року.
Після довгої перерви, 14 вересня 2016 року Радою Директорів МВФ було затверджено другий перегляд спільної з МВФ програми EFF. Відповідно до цього рішення було виділено третій за Програмою транш у розмірі 1 млрд. дол. США та 16 вересня кошти були спрямовані на поповнення резервів НБУ.
3 квітня 2017 року Радою Директорів МВФ було затверджено третій перегляд спільної з МВФ Програми EFF та виділено четвертий за Програмою транш у розмірі близько 1 млрд. дол. США, який 5 квітня було спрямовано на поповнення резервів НБУ.
2018-2019 роки: Беручи до уваги, що Програма EFF була розрахована на 4 роки і термін її дії закінчувався в березні 2019 року, а також враховуючи президентські та парламентські вибори в Україні у 2019 році, актуальність продовження реалізації спільних з МВФ програм зберігається на надзвичайно високому рівні.
З огляду на це, 19 жовтня 2018 року між Україною та МВФ було досягнуто згоди щодо започаткування нової спільної з Міжнародним валютним фондом Програми Stand-by тривалістю 14 місяців та обсягом 3,9 млрд. дол. США, яка замінила Програму EFF, схвалену у березні 2015 року.
Загалом, в рамках співробітництва з МВФ Україна отримала близько 32 млрд 900 млн. дол. США.
Остання Програма розширеного фінансування (2020-2022) – на стадії узгодження. Узгодження програми триває. Попередня домовленість із МВФ була щодо започаткування 3-річної програми загальним обсягом 4 млрд. СПЗ (близько $5.5 млрд.). Після початку кризи, зумовленою епідемією COVID-19, обсяг програми, що обговорюється, був збільшений (орієнтовно до $8 млрд.).
НЬЮЗМЕЙКЕР
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися