В одній із печер Шрі-Ланки знайшли наконечники стріл, яким 45 тисяч років
У печері Фа-Хьєн-Лене на Шрі-Ланці археологи виявили свідчення найдавнішого використання луків і стріл доісторичними людьми за межами Африки. Вік знайдених наконечників стріл становить приблизно 45–48 тисяч років, вважають учені.
Тріщини на наконечниках вказують на сильні удари, які зазвичай спостерігаються під час полювання з луком і стрілами, зазначає науковий співробітник університету Гріффіт у Брісбені, провідний автор дослідження, опублікованого в науковому журналі Science Advances Мішель Ленглі.
За словами експерта, ця знахідка є старшою за аналогічні, що були виявлені до цього часу поза межами Африки.
Найдавнішу на сьогодні схожу знахідку, якій 32 тисячі років, знайшли в Південно-Східній Азії.
Наразі найдавнішим доказом використання лука і стріл є знахідки з печери Сібуду в Південній Африці, яким близько 64 тисячі років, зазначив Патрік Робертс, співавтор наукової статті та дослідник Інституту Макса Планка в Єні.
Знаряддя праці первісної людини з доісторичних часів
Джерело: Daniel S. Adler
Особливими нові знахідки робить те, що вони походять із тропічних лісів, а не з більш відкритих територій, як, наприклад, савани.
«Це фрагмент головоломки, яка демонструє, чому наш вид став таким успішним: він міг жити в будь-якому середовищі й пристосовувати свою техніку до нових умов та обставин», – наголосив Робертс.
Дослідники зазначають, що докази використання на знайдених кісткових наконечниках стріл показують, що вони, швидше за все, застосовувалися для полювання на важкодоступну здобич та гризунів у тропічних лісах. Очевидно, це були в основному маленькі мавпи та ратуфа, кажуть учені.
За словами Робертса, можливо, Homo sapiens від його найближчих родичів – неандертальців – відрізняла саме техніка стрільби з лука. Такий метод полювання вимагав більш удосконаленої здатності мислити абстрактно, оскільки для його застосування доводилося поєднувати два інструменти.
У печері також були знайдені сліди виготовлення мінеральних охристих намистин, рибальських знарядь та волокон, які, ймовірно, слугували матеріалом для одягу чи сіток.
«До цього часу існувало припущення, що одяг був вигаданий для захисту від холоду. Той факт, ми знайшли докази виготовлення одягу на Шрі-Ланці, говорить про те, що він міг використовуватися для захисту від комарів», – каже Робертс.
Джерело: hirado.hu
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися