У піраміді майя були знайдені ритуальні жертвоприношення та сходи

У піраміді майя були знайдені ритуальні жертвоприношення та сходи

17:59 Вересень 22, 2021

Історія 1885 5 хвилин

Magyar

Археологи Національного інституту антропології та історії (INAH) виявили ряд ритуальних жертвоприношень та сходи на археологічній ділянці Сочітекатль (Xochitécatl) у Тласкалі, Мексика, у докласичному церемоніальному центрі, що складається з кількох пірамід.

У Мексиці співробітники Національного інституту антропології та історії (INAH) під час обстеження археологічної ділянки Сочітекатль виявили раніше невідомий елемент піраміди, який являє собою оригінальні жертовні сходи з двома чоловічими скульптурами. Роботи проводилися під патронажем міністерства культури країни. Завданням археологів була консервація історично важливої пам’ятки, але зрештою вони несподівано навіть для самих себе зробили важливе відкриття.

Ідеться про круглу піраміду в місті майя Сочітекатль. Здавалося, що вона давно й добре вивчена. Однак під час реставраційних робіт археологи наткнулися на сходи, котрі, як показало подальше дослідження, виявилися оригінальними й сягали 11 м заввишки.

За словами куратора робіт Лаури Ледесми Гальєгос, вважається, що ця піраміда зведена в період 700–900 років нашої ери. Виявлені сходи, імовірно, виконували сакральну функцію. На думку вчених, вони вели до місця підношення жертв богам.

Два такі жертвоприношення археологи знайшли на вершині сходів. Це чоловічі статуетки заввишки 25 см кожна. Фігурки схожі одна на одну. Вони зображують чоловіків у пов’язках на стегнах червоного кольору та ретельно вирізаних головних уборах. У руках вони тримають дубинки й сувої, останні виготовлені з глини.

На думку вчених, це могли бути фігурки дуже поважних людей, які займали в суспільстві високе становище, наприклад, високопоставлених жерців або членів правлячої сім’ї. Глиняні сувої, імовірно, символізують Амато – так називали родоводи важливих персон. Поруч зі статуетками були виявлені також дві жертовні посудини.

Знахідка підтверджує раніше висунуту гіпотезу про те, що Сочітекатль був заселений у два різні періоди, розділені в часі. Найдавніші будівлі належать ще до 600 року до нашої ери. Попередні дослідження, проведені два десятиліття тому, показали, що в І або ІІ столітті нашої ери жителі покинули це місто.

Імовірною причиною цього вчені називають сильне виверження вулкана, яке на кілька століть зробило тамтешню місцевість непридатною для проживання. За однією з версій, жителі могли піти в Теотіуакан, а повернулися назад близько 600 року нашої ери. З цього моменту у відродженому місті почалося бурхливе будівництво.

Цікаво, що саме місто вважалося культовим. Існує думка, що в ньому постійно проживала лише велика громада жерців, яких обслуговувало кілька працівників. Досі вважалося, що тут панував жіночий культ, а саме культ, присвячений богині родючості Тласольтеотль.

Це була одна з найбільш шанованих і могутніх богинь народу майя. Її також шанували як покровительку новонароджених дітей і жінок, які померли під час пологів. Раніше в Сочітекатле було знайдено велику кількість жіночих фігурок, фрагменти веретен і ступок, що й навело на думку про жіночий культ.

У цьому плані нова знахідка є унікальною, адже дві виявлені на вершині ритуальних сходів чоловічі фігурки не вкладаються в рамки жіночого культу. Утім, як каже Ледесма, це лише підігріє інтерес дослідників і широких мас до історичної спадщини Сочітекатля.

Джерело: origo.hu

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня