Вченим вдалося розкрити майже столітню таємницю стародавньої викопної тварини

Вченим вдалося розкрити майже столітню таємницю стародавньої викопної тварини

10:14 Лютий 17, 2024

Історія 631 5 хвилин

Вченим нарешті вдалося розкрити таємницю скам’янілостей пермського періоду, які були виявлені в Альпах 90 років тому. Як повідомляє Science Alert, з того часу знайти щось подібне вченим не вдавалося.

Скам’янілість Tridentinosaurus antiquus була виявлена в 1931 році, відтоді вона вважалася чудовою знахідкою. За оцінками, вік скам’янілостей становив 280 мільйонів років. Тобто тварина з’явилася до динозаврів і була найдавнішою виявленою скам’янілістю ящірки.

Ще більше вражала незвичайна збереженість скам’янілості: м’які тканини, що збереглися, залишили відбиток тіла тварини. Тепер ученим вдалося зрозуміти, чому інших подібних скам’янілостей виявити не вдалося.

Новий аналіз показав, що м’які тканини не є м’якими тканинами. Це фарба.

Відкриття було зроблено групою під керівництвом палеобіолога Валентини Россі з Університетського коледжу Корка.

«На перший погляд я маю сказати, що мені здалося, що скам’янілість виглядала трохи… дивно. Інші мої колеги сказали мені, що вони мали таку ж реакцію. Але скам’янілості завжди трохи дивні, тому я продовжила свої дослідження і після аналізу мікрозразків того, що виглядало як контури тіла (наприклад, шкіри), я зрозуміла, що це якась нісенітниця. Молекулярний аналіз підтвердив результати: ми отримали не карбонізовану м’яку тканину, а чорну фарбу», — розповіла Россі.

Tridentinosaurus довгий час був свого роду знаменитістю у світі скам’янілостей. М’які тканини зберігаються досить рідко, зазвичай розкладаються до того, як встигають залишити відбиток за допомогою процесу скам’яніння. Коли ж м’які тканини таки зберігаються, вони дозволяють отримати безліч знань про тварину. Наприклад, про колір і текстуру її шкіри, а також про анатомію та розташування внутрішніх органів.

Вчені висували кілька версій того, чому Tridentinosaurus зміг зберегти м’які тканини, але його шкіра не вивчалася. Тому Россі вирішила приділити їй більше уваги.

Початкове ультрафіолетове сканування показало покриття на всій поверхні тіла тварини. У минулому це був стандартний підхід для збереження делікатних структур, але зараз застосовується для консервації найбільш делікатних зразків. Те, що було під покриттям, вимагало більш детального аналізу.

Команда використовувала комбінацію скануючої електронної мікроскопії у поєднанні з енергодисперсійною спектроскопією, мікрорентгенівською дифракцією, а також раманівським та ослабленим повним відображенням для аналізу чорного матеріалу, який, як вважається, є карбонізованою шкірою.

Аналіз показав, що зразок відповідає не органічному матеріалу, а пігменту, виготовленому на основі чорної кістки. Це відкриття виявилося несподіваним і страшним. Але був у ньому і світлий бік.

«Думаю, я можу чесно сказати, що ми всі були трохи шоковані і засмучені, але ми зрозуміли, що це лише проблиск в історії палеонтології. Сьогодні ми можемо розраховувати на потужні методи, які дозволяють нам дивитися на скам’янілості на молекулярному рівні, а це було неможливо ще 10 років тому», – сказала Россі.

Більше того, хоча «шкіра» виявилася підробкою, інші частини скам’янілості – справжні. Так, справжніми виявилися кістки задніх ніг. Вивчити їх під фарбою буде складно, але допомогти цьому можуть 3D-зображення.

Джерело

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня