У Китаї знайшли скам’янілі останки динозавра, який висиджував яйця

У Китаї знайшли скам’янілі останки динозавра, який висиджував яйця

18:25 Березень 18, 2021

Історія 2733 4 хвилини

Magyar

У провінції Цзянсі на півдні Китаю були виявлені яйця, що містять скам’янілі ембріони, та останки динозавра, який сидів на них у гнізді. Це перша подібна знахідка у світі.

Викопні останки належать овірапторіду, особині, що належить до групи птахоподібних тероподів, або ящеротазових динозаврів. Ці тварини жили в Крейдовий період 145–66 млн років тому, в останній (третій) геологічний період мезозойської ери. Нещодавно виявлені останки були знайдені в 70-мільйонному шарі крейдяних порід у місті Канчу.

На думку фахівців, динозаври, які збереглися у своїх гніздах, – дуже рідкісна знахідка, як і викопні ембріони. Це перший випадок, коли динозавр, що не належить до групи пташиних, був виявлений на гнізді з яєць, усередині яких збереглися ембріони.

Останки є неповним скелетом великого, імовірно дорослого овірапторіда, який сидить у типовій пташиній позі над кладкою зі щонайменше 24 яєць. Крім того, принаймні в семи з цих яєць зберігаються кістки або часткові скелети невилуплених ембріонів. Пізня стадія розвитку ембріонів і безпосередня близькість дорослої особини до яєць переконливо свідчать про те, що остання померла в процесі висиджування свого потомства, тобто динозавр не тільки відкладав яйця, а й зберігав їх, як крокодили.

Хоча кілька дорослих овірапторідів знаходили в гніздах і раніше, тоді всередині яєць не виявляли ембріонів. «Цього разу дитинчата були майже готові до вилуплення, що, безсумнівно, говорить про те, що цей динозавр був турботливим батьком, який зрештою віддав своє життя, висиджуючи потомство», – цитує дослідників з  науковий портал EurekAlert.com.

Як зазначається, команда фахівців провела аналіз ізотопів кисню, який показав, що яйця висиджувалися при високих температурах. Більше того, хоча всі ембріони були добре розвинені, деякі з них, мабуть, були більш зрілими, ніж інші, що, у  свою чергу, передбачає, що яйця овірапторідів в одній кладці могли вилупитися в різний час. Ця характеристика, відома як асинхронне вилуплення, імовірно, розвивалася незалежно в овірапторідів та деяких «сучасних» птахів.

Ще один цікавий аспект полягає в тому, що в дорослої особини знайшли скупчення гальки в черевній порожнині. Ці камені, швидше за все, є гастролітами, або «шлунковими каменями», які тварина проковтувала навмисно, щоб вони допомагали перетравлювати їжу. Це перший випадок, коли в овірапторідів були виявлені безсумнівні гастроліти, тож вони можуть дати нове розуміння раціону тварин.

Джерело: (origo.hu)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня