На Балканах виявили стародавню братську могилу
Археологи виявили найстаріший з відомих випадків невибіркового масового вбивства, яке сталося близько 4200 року до нашої ери на території нинішньої Хорватії.
Серед загиблих були дорослі чоловіки і жінки, але вік в групі варіювався від 2 до 50 років, і близько половини скелетів належали дітям, розповіли хорватські вчені.
Багато зі смертельних ударів були нанесені по черепу ззаду, а на кістках рук не було слідів, які вказували б на те, що жертви намагалися захистити себе від нападників. Генетичний аналіз показав, що близько 70% померлих були тісно пов’язані з іншими жертвами, але всі мали спільне походження.
Дослідники підозрюють, що різанина могла бути спровокована раптовим демографічним зростанням або зміною кліматичних умов, які виснажили ресурси і привели до масових вбивств.
За словами Маріо Новака, провідного автора нового дослідження і глави Лабораторії еволюційної антропології, археологи з Загребського університету проводили поблизу дослідження, і вони змогли розпочати вивчення масового поховання в день його виявлення.
Яма була невелика, розміром близько 2 м в діаметрі і 1 м в глибину, і принаймні 41 тіло було безцеремонно кинуто в неї. Спочатку археологи думали, що останки були сучасними, або часів Другої світової війни, або війни за незалежність Хорватії в 1990-х роках. Але в ямі не було сучасних предметів — тільки фрагменти кераміки, які виглядали доісторичними.
І коли дослідники оглянули зуби жертв, вони не виявили зубних пломб. Радіовуглецеве датування кісток, ґрунту і фрагментів кераміки підтвердило вік поховання приблизно 4200 рік до нашої ери.
Дослідники ідентифікували 21 жертву як дітей у віці від 2 до 17 років і 20 як дорослих у віці від 18 до 50 років; 21 із загиблих були чоловіками і 20 жінками.
Для нового дослідження Новак і його колеги взяли зразки ДНК з рештків і проаналізували кістки 38 осіб. Коли дослідники оглянули тіла, вони виявили, що у більшості з них була принаймні одна травма задньої частини черепа, а у деяких черепів було цілих чотири проколи.
За словами Новака, в масових похованнях в середньовічній Європі часто перебували люди різного віку і статі, загиблі від чуми, але жертви в ямі Поточані померли від насильства, а не від інфекційного захворювання.
«Єдиним вірогідним сценарієм була різанина», — сказав він.
Розподіл чоловіків і жінок, дорослих і дітей був приблизно однаковим, і на їх кінцівках і обличчях не було ран, тому вони, ймовірно, не були вбиті під час бою.
Генетичні дані показали, що тільки 11 жертв були близькими родичами, тому різанина не була націлена на конкретну сімейну групу. Це не виглядало як сплановане вбивство, коли противники, як правило, вбивають літніх чоловіків, а жінок беруть в полон.
«У цьому випадку це було просто випадкове вбивство, без урахування статі і віку», — сказав Новак.
Найбільш вірогідною версією є та, яку археологи і кліматологи пропонували для інших древніх місць масових вбивств того ж періоду в Німеччині та Австрії, в яких дорослі та діти також були без розбору вбиті і кинуті в неглибокі братські могили.
У цих сценаріях тривала зміна клімату, яка викликала повені або посухи — можливо, в поєднанні з несподіваним демографічним ростом — могла привести до суперечок через цінні ресурси.
«Вивчаючи такі давні масові вбивства, ми могли б спробувати заглянути в психологію цих людей і, можливо, спробувати запобігти подібним подіям сьогодні», — сказав Новак.
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися