Через посуху на поверхню вийшов іспанський Стоунхендж

Через посуху на поверхню вийшов іспанський Стоунхендж

10:59 Серпень 31, 2022

Історія 1186 4 хвилини

Magyar

Іспанський Стоунхендж, або дольмен Гуадальпераль, доісторичне коло зі 150 каменів, що на 2000 років старше від знаменитого британського монумента, знову став видимим через посуху.

Гуадальпераль був відкритий у 1924 році Гуго Обермаєром, німецьким священником і археологом-аматором, під поверхнею водосховища Вальдеканьяс (Valdecañas). Пам’ятник складається зі 150 гранітних каменів і був побудований більше 7000 років тому. Майже через 40 років після відкриття долина кола гранітних каменів була затоплена водою за наказом іспанського диктатора Франко. Відтоді це вже п’ятий випадок, коли памятник стає видимим. Камені мають хвилясті орнаменти, котрі, як вважають вчені, символізують сусідню річку Тагус. Археологи переконані, що доісторичну споруду використовували або як храм, або для похоронних церемоній.

Хоча по Західній Європі є багато таких пам’ятників, мало відомо про те, хто і навіщо збудував їх. Оскільки в багатьох місцях біля руїн були знайдені людські останки, здебільшого історики підозрюють що це було місце для поховальних ритуалів та кладовище.

Іспанія-Англія 1:1

Англійський Стоунхендж щороку відвідує 80 тисяч туристів, він займає більше площі, ніж іспанський, натомість іспанський пам’ятник складається з більшої кількості каменів. Згідно з радіовуглецевим методом дослідження, вік групи гірських порід сягає приблизно 7000 років, що на 2000 років старше Стоунхенджа.

Англійські камені були видобуті з пагорбів Преселі в Уельсі та перевезені на їх поточне місце, але чому вони були побудовані таким чином на британському узбережжі, досі залишається загадкою. У дольмені Гуадальпераль археологи знайшли римські залишки, монети, кераміку та ціле поселення.

Порятунок стародавнього кола

Експерти побоюються: якщо вода знову поглине іспанський дольмен, це може завдати йому остаточної шкоди, оскільки граніт схильний до ерозії. Анхель Кастаньо, президент Культурної асоціації Peraleda, нещодавно запустив петицію про те, щоб доісторичний пам’ятник був вивезений із заводненого місця та розміщений у безпечніших і більш сухих умовах.

Моноліти вже мають значні ознаки зносу, – заявив Кастаньо у 2019 році, коли каміння востаннє перебували над водою. Якщо їх не врятувати зараз, потім може бути надто пізно, – додав він.

Енріке Седілло, археолог з Університету Комплутенсе в Мадриді, є одним із експертів, які вивчали дольмен. За його словами, камені оточують центральну камеру, де, можливо, проводилися обряди поклоніння сонцю. Вчені майже впевнені, що іспанський Стоунхендж використовувався для проведення релігійних культів, але, на думку експертів, він також міг відігравати важливу роль як комерційний центр.

Джерело:  (index.hu)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня