У Сибіру знайшли людські кістки віком 200 000 років

У Сибіру знайшли людські кістки віком 200 000 років

17:39 Грудень 15, 2021

Історія 6002 6 хвилин

Magyar

У Сибіру знайдено найдавніші відомі останки Денисової людини: міжнародна дослідницька група на місці першого доказу існування цього виду давньої людини знайшла фрагменти кісток, вік яких становить 200 000 років.

Група вчених із новосибірського інституту археології та етнографії СО РАН, інституту Макса Планка (Німеччина), а також інститутів Великобританії та Австрії розшифрувала молекулу ДНК із останків, що збереглися у Денисовій печері в горах Алтаю. Зразки, отримані з нижнього шару, що містить культуру східної галереї Денисової печери, датуються віком близько 200 тисяч років.

Існування Денисової людини було встановлено на підставі кінчика пальця, знайденого в 2008 році в печері поруч із Денисовою печерою в горах Алтаю. Відтоді дослідники знайшли в Денисовій печері лише кілька скам’янілостей: щелепну кістку, три ікла та кістку пальця. У 2012 році із знайдених останків була секвенована ДНК Денисової людини, яка відділилась від групи ​​неандертальців. Дослідницька група під керівництвом Сванте Пяабо з Інституту Макса Планка з Лейпцигу прийшла до таких висновків, опираючись на знахідку – кінцівки пальця маленької дівчинки з цього виду.

Дослідження нових знахідок проллє світло на ранню історію древніх поселенців Гірського Алтаю. «Ми відібрали серію вибірок із найнижчих верств Денисової печери, тобто часів, коли там уперше з’явилася людина, — розповів завідувач відділу археології кам’яного віку ІАЕТ СО РАН член-кореспондент РАН Михайло Васильович Шуньков. — Серед 3800 кісткових останків було виділено п’ять кісточок, які за своєю пептидною послідовністю належали людині. Серед п’яти зразків із чотирьох вдалося виділити мітохондріальну ДНК. Три, взяті з найдавнішого, 15-го шару східної галереї печери, належали денисівцям, і одна із середньої частини відкладень (12-й шар) — неандертальцю. Саме в цьому шарі кілька років тому було знайдено кістку дівчинки-гібриду».

Секвенування показало, що знайдена кістка належала дівчинці-підлітку 10-13 років, чиєю матір’ю була неандерталка. Потім вчені виділили ядерну ДНК, що несе найповнішу генетичну інформацію. З’ясувалося, що вона відповідала денисовій людині — так було відкрито гібрид у першому поколінні, батьками якого були денисівець та неандерталка. Спираючись на це, вчені дійшли висновку, що денисівці та неандертальці довгий час тісно співіснували разом у Денисовій печері та обмінювалися генним матеріалом (у біології це називається інбридингом) і давали потомство.

Згідно з дослідженнями, близько 800 тисяч років тому неандертальці й сучасна людина еволюціонували від невідомого спільного предка. Потім, приблизно 400 тисяч років тому, стався ще один розкол, коли група людей з Денисової печери відокремилася від неандертальців. Згодом ця група мігрувала до Азії, тоді як неандертальці залишилися переважно в Європі.

Представники Денисової людини та неандертальці є найближчими вимерлими родичами нині живої людини. Подібно до неандертальців, частина генеалогії народу Денисової людини збереглася у корінних жителів Сибіру, ​​Східної та Південно-Східної Азії, Австралії та Америки. Результати дослідження опубліковані у журналі Nature Ecology and Evolution.

«Наразі ми можемо досить упевнено сказати, що першими людьми, які заселили Денисову печеру, були денисівці, – зазначили вчені. — Зразки, отримані із нижнього шару східної галереї, датуються віком близько 200 тисяч років. Спираючись на перший зразок ДНК цього виду, який був отриманий з відкладень культури початку верхнього палеоліту віком близько 50 тисяч років, ми також бачимо, що денисівці жили тут дуже тривалий час. Як мінімум, від 200 до 50 тисяч років тому», – йдеться в повідомленні.

Денисова печера — один із ключових об’єктів вивчення найдавнішої культури біля Північної Євразії та проблем антропогенезу. Але навіть тут антропологічні залишки — велика рідкість. Копалини кісток тварин сягають кілька тисяч, оскільки в різні часи печера служила не лише людським житлом, а й притулком для хижих звірів (гієни, ведмеді, вовки), які, у свою чергу, приносили сюди свою здобич.

Джерело:  (hvg.hu)

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня