В Ізраїлі виявили «капсулу часу» ― сільськогосподарський маєток з предметами побуту часів Хасмонеїв

В Ізраїлі виявили «капсулу часу» ― сільськогосподарський маєток з предметами побуту часів Хасмонеїв

12:16 Травень 27, 2022

Історія 1759 5 хвилин

Magyar

Сільськогосподарський маєток, який дає безцінне уявлення про повсякденне життя періоду Хасмонеїв, було виявлено у Горбат Асаді, поблизу ваді Нахаль-Арбель, у Східній Галілеї під час нещодавніх археологічних розкопок Управління старожитностей Ізраїлю.

Про це йдеться на сторінці Громада “Бейт шалом”.

Залишки маєтку віком близько 2100 років містять десятки ваг ткацьких верстатів, ємності для зберігання, сільськогосподарське знаряддя та монети. Також на місці виявлена більш рання споруда періоду Ізраїльського царства. Це важливе відкриття, оскільки відомих знахідок цього періоду в Східній Галілеї небагато.

Капсула часу

Археологи зазначають, що маєток ніби застиг у часі та зберігся у дуже доброму стані разом із предметами побуту та сільськогосподарським знаряддям. Схоже, що він був покинутий наспіх, внаслідок неминучої небезпеки.

«Саме те, що змусило сім’ю поки невідомого походження зібрати свої дорогоцінні речі та швидко втекти, залишивши в Горбат Асаді свідчення їх повсякденних занять у вигляді домашніх артефактів, ― це матеріал для подальших досліджень. ― каже доктор Амані Абу-Хамід, керівник розкопок від Управління старожитностей Ізраїлю.

Маєток виявився у вражаючому стані збереженості, а всередині нього знаходяться предмети, які, схоже, були поспіхом покинуті. Поруч із будівлею знайдено десятки ваг для ткацьких верстатів, на яких ткали полотно, великі глиняні посудини для зберігання, залізні сільськогосподарські знаряддя, зокрема кирки різних розмірів, серп тощо.

Крім того, під час розкопок були виявлені монети, що допомагають датувати маєток другою половиною 2 століття до нашої ери. Каміння, що впало в середину будинку, дозволило зберегтися цим артефактам. Вчені вважають, що після ретельного дослідження монет можна отримати більш конкретне датування цього місця.

«Нам пощастило виявити застиглу капсулу часу, в якій знахідки залишилися там, де їх залишили мешканці місця, і, схоже, вони поспіхом пішли перед обличчям небезпеки, що насувалася, можливо, загрози військового нападу. ― зазначає Амані Абу-Хамід. ― Десятки ваг для ткацького верстату все ще лежали на полицях, глиняні глеки були цілими, що саме по собі є незвичайним в археологічних контекстах.. З історичних джерел ми знаємо, що в ті часи царство Хасмонеїв поширилося на великі території країни, і є ймовірність, що залишення маєтку пов’язане з цими подіями, але це все ще потребує глибокого дослідження. На даному етапі важко визначити, ким були мешканці маєтку».

Як поділилася вчена, загальне враження таке, що мешканці схопили все, що було для них найважливіше, і втекли, на відміну, скажімо, від звичайного переїзду, адже у такому випадку вони забрали б із собою господарські вироби, ткацьке спорядження та все майно.

Амані Абу-Хамід додає, що сільськогосподарський маєток, який мав 30 на 30 квадратних метрів, є важливим відкриттям, оскільки до цього часу в Галілеї не було жодних археологічних залишків елліністичного періоду, і культура Хасмонеїв майже невідома в Галілеї. Відкриття допомагає подолати археологічну прірву між періодами і, очевидно, проливає світло на історичні події, які відбувалися в цій місцевості протягом другого століття до нашої ери.

«Це дуже важливе і цінне місце, яке розповідає нам про поширення Хасмонейської імперії та повсякденне життя в елліністичний період», ― сказала вчена, посилаючись на історичні джерела, які стверджують, що Юдейське Хасмонейське царство поширилося на Галілею.

social
Слідкуйте за нами у соцмережах
subscribe
Хочеш читати новини поки нема інтернету?

Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.

Підписатися
subscribe
Підписка
Оформіть підписку
Приєднуйтесь до нашого списку розсилки, щоб отримувати актуальні новини на свою пошту.
Ми не розсилаємо спам, ми поважаємо вашу приватність.
Новини дня