Знайдена у Франції величезна кам'яна плита може бути найстарішою 3D-картою Європи
У Франції дослідники могли знайти карту із зображенням найдавнішого відомого району Європи, викарбувану на кам’яній плиті. Зображення на камені віком 4000 років лежало в підвалі замку довгий час, перш ніж дослідники знайшли її знову. Позначення на плиті демонструють серйозні картографічні знання, – пише веб-сайт Університету Борнмута.
На думку вчених французького національного центру наукових досліджень, – Археологічного інституту Інрап, Університету Західної Бретані та Університету Борнмута, – що вивчають гравюри кам’яної плити розміром 2 на 1,5 метра, шматок каменю – це ніщо більше, ніж карта бронзового віку, що відображає карту місцевості в західній Бретані. Археологи вважають, що ця кам’яна плита насправді є найстарішою на сьогоднішній день картою Європи, на якій зображена визначена територія.
Знахідка відома під назвою плита Сен-Белек (Saint-Bélec) і датується раннім бронзовим століттям між 1900 роком до н.е. і 1650 роком до н.е. Спочатку плиту в 1900 році у Фіністере, західна Бретань, виявив археолог Поль дю Шательє під час розкопок стародавнього могильника, – передає інформаційний портал BBC.
Потім знахідка була забута на ціле століття, і десятки років зберігалася під ровом у домі дю Шательє, замку Кернуз. Археологи, що досліджували плиту, знайшли її в 2014 році в підвалі замку, і розгадуючи знаки та лінії, вигравірувані на кам’яній плиті, вони зрозуміли, що ті зображують карту.
В результаті аналізу вчені прийшли до висновку, що на поверхні каменю є численні елементи, за своїми характеристиками відповідають елементам раніше знайдених доісторичних карт. З’єднані лініями мотиви, що повторюються, кажуть дослідники, зображують частину графства Фіністер. Дослідження цього відкриття було опубліковане в бюлетені Французького доісторичного товариства. Подальше вивчення плити довело, що топографія цієї карти була навмисно виконана тривимірною. Було встановлено, що на карті зображена долина річки Оді, причому кілька вигравіруваних ліній, ймовірно, зображують річкову мережу. На карті показана територія навколо ділянки річки довжиною понад 20 кілометрів з точністю близько 80 відсотків.
Один з авторів дослідження, дослідник з Університету Борнмута Клемент Ніколас, каже що карта могла бути використана для позначення певної території.
„В той час вона (карта) могла бути підтвердженням права власності меншого князя чи короля на територію”, – зазначив Ніколас.
„Ми схильні недооцінювати географічні знання минулих суспільств. Ця кам’яна плита також важлива, оскільки вона демонструє картографічні знання тої епохи”, – підкреслив вчений.
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися