3000-річну мумію фараона дослідили за допомогою цифрових технологій
Гробниця фараона Аменхотепа I була оточена гірляндами квітів і вкрита саркофагом, який на тисячоліття сховав його від навколишнього світу. Мумія правителя збереглася в такому бездоганному стані, що раніше дослідники не хотіли чіпати її, аби не пошкодити. Однак тепер за допомогою цифрових технологій вдалося отримати ідеальну картину зовнішності та з’ясувати обставини смерті єгипетського правителя.
У XIX та ХХ століттях майже всі мумії були відкриті, за винятком гробниці Аменхотепа I. Учені вирішили не робити цього не через якесь прокляття, а тому що труна залишилася в особливо хорошому стані. Тепер же дослідники використали комп’ютерну томографію, щоб отримати уявлення про мумію. Своїми відкриттями вчені поділилися в матеріалі, опублікованому на вебсайті Frontiers in Medicine.
Мумія Аменхотепа I є однією з тих, що збереглися в найкращому стані. В основному це пов’язано з тим, що його гробницю колись відкрили й відреставрували – 3000 років тому. Ієрогліфи розповідають, що труну правителя в XI столітті до. н.е. відкрили єгипетські жерці, усунули шкоду, якої завдали грабіжники гробниць, і знову опечатали саркофаг. Відтоді ніхто не відкривав його.
Єгиптологи дослідили мумію фараона Аменхотепа I за допомогою комп’ютерної томографії і з’ясували, що він помер у віці 35 років. Останки виявилися серйозно пошкоджені грабіжниками гробниць ще в давнину, але фіванські жерці повторно забинтували деякі частини його тіла, наприклад, зафіксували відірвану голову за допомогою лляної тканини, просоченої смолою. Аменхотеп I був приблизно 169 см зростом, обрізаний і мав хороші зуби. На його одязі виявили 30 амулетів та унікальний золотий пояс із золотими намистинами.
Сахар Салем (Sahar Saleem) з Каїрського університету та єгиптолог Захі Хавасс (Zahi Hawass) з організації Antiquities of Egypt досліджували мумію фараона Аменхотепа I, щоб отримати уявлення про його зовнішній вигляд, стан здоров’я та причини смерті. Єгиптологи зазначили, що мумія була з голови до ніг щільно забинтована й покрита квітковими гірляндами червоного, жовтого та синього кольорів. На голові була маска із зображенням обличчя, пофарбованого в блідо-жовтий колір, а контури очей та брів – у чорний. Зіниці були зроблені з обсидіану. Крім того, на лобі була розфарбована кобра, інкрустована камінням.
Аменхотеп I правив в епоху Нового царства, тобто в період найвищого розквіту давньоєгипетської державності. Він був другим фараоном XVIII династії (тронне ім’я Джосеркара) і керував країною близько 1526–1506 років до нашої ери. Час його правління задокументований досить погано, але історики вважають, що фараон активно працював над консолідацією численних земель, завойованих за його батька Яхмоса I. Аменхотеп I відновлював храми по всьому Верхньому Єгипту, а також зробив революцію в заупокійній архітектурі, щоб її було складніше пограбувати.
Мумію Аменхотепа I виявили в 1881 році під час розкопок археологічного комплексу заупокійних храмів та гробниць Дейр-ель-Бахрі, розташованого поруч із Луксором.
Джерело: (sg.hu)
Підпишись на спеціальний телеграм канал де кожна новина розміщена у повному обсязі. Твій телефон завантажуватиме новини у фоні тільки тоді, коли це можливо, і ти завжди будеш у курсі останніх подій.
Підписатися